A Közép-Ázsiából és Perzsiából származó körtét több mint 3000 éve ismeri az emberiség. Az almához hasonlatos gyümölcsnek közel 30 faja létezik, íze lehet enyhén savanykás, illetve mézédes egyaránt.
Már a régi időkben is előszeretettel használták, hiszen számos ásványi anyagot és vitamint tartalmaz:
- kálcium
- magnézium
- kálium
- cink
- vas
- jód
- A, B1, B2, C-vitamin
Jótékony hatásai közt tartják számon többek között salaktalanító, savközömbösítő hatását. Rendkívül jó hatással van az emésztési folyamatokra. Mindebből következik, hogy a körtét megannyi betegség kialakulásának megelőzéséhez is használják kiegészítő lehetőségként. Ilyen a reuma, ízületi gyulladás, köszvény, vesebetegség, kimerültség, depresszió, vérszegénység, TBC, hasmenés, végbélrák.
Jó tulajdonságai közt azt is érdemes megemlíteni, hogy a körte fruktózt tartalmaz, ezért fogyasztása cukorbetegek részére is ajánlott. Jó hír a fogyókúrázóknak, hogy nagyon alacsony a kalóriatartalma is, ezért szinte bármilyen fogyókúrába könnyedén beilleszthető.
Felhasználása:
- nyersen
- sülve
- főve
- töltve
- hús mellé köretnek
- levesnek
- mártásnak
- süteménynek
- sajtnak
- aszalva
- befőttnek
- pálinkának
TIPP: Fél óráig főzött körte leve felhasználható energiaitalként nagy szellemi erőfeszítések idején.
ÉRDEKESSÉG: A körtepálinka készítésekor az üveget az ágra húzzák, amibe belenő a gyümölcs, majd mikor már elég érett, ráöntik a pálinkát és lezárják az üveget.
1 kg körte élelmi értéke:
- fehérje: 4 g
- szénhidrát: 120 g
- ásványi só: 4 g
- rost: 26 g
- 100 g energiatartalma: 50 kcal